Ashtanga jóga – kotva mého života

Na Ashtangu jsem začala chodit primárně kvůli protažení mého těla, protože jsem byla zděšená, jak je mé tělo ve 24 letech zkrácené. Jela jsem kdysi na trenérský kurz, kde jsem se měla stát lektorkou balančího cvičení. Nakonec se z cvičení vyklubala jóga. Vedle mě cvičila 40 letá paní, která byla narozdíl ode mně ohebná a měla kondici. To mě přivedlo k zamyšlení, že je asi něco špatně, když já si dosáhnu při ohnutí maximálně na kolena. A tak po kurzu vedly moje první kroky do jógového studia. Rozhodla jsem se, že dám józe ještě jednu šanci a začnu na ní chodit a uvidíme, kam mě to v životě dostane. Když jsem přišla do studia, nevěděla jsem, jaký druh jógy si vybrat. Bylo jich tam tolik a já nerozuměla, co je co. Milá slečna na recepci mi vysvětlila principy daných druhů a pozvala mě na svou lekci Ashtangy. A protože mi byla sympatická, tak jsem to zkusila. První lekce Ashtangy, kdy jsem dělala několikrát za sebou pouze pozdravy slunci, byly pro mě docela náročné. Zjistila jsem, že nejsem jen zkrácená, ale nemám vůbec sílu a nefunguje mi správně hluboké svalstvo. Ale i přes to, jak byly začátky náročné, jsem zůstala a chodila dál a dál.
Po lekcích jsem se totiž cítila hezky, v klidu a zároveň i přes krůpěje potu dost odpočatě. Po pár lekcích jsem přišla na svůj první aha moment. A to ten, že se na své podložce cítím bezpečně. V tu chvíli jsem to pochopila. Na té podložce je můj domov – mým domovem jsem totiž já.
Při každé praxi jdu sama k sobě a přes svůj dech, pohyb těla, přijíždějící myšlenky a emoce pozoruji sama sebe, učím se samu sebe vnímat. Skrze poznávání samu sebe přijímat.
Ashtanga jóga se pro mě nestala cvičením, kdy své tělo protáhnu, stala se mou kotvou. Když je mé moře v životě rozbouřené, je právě ashtanga mou kotvou, která mě přivede dovnitř k sobě samé a začne rozbouřené moře jemně zklidňovat.


Jóga nás vede k naší podstatě. Z vnímání vnějšího světa přecházíme do našeho vnitřního světa přes naše smysly. Ashtanga je dokonalá svou systematičností a vše nám servíruje na zlatém podnose. Předává nám, jak se chovat k sobě i okolí, jaké pozice praktikovat, jak pracovat se svým dechem, jak obrátit pozornost sama k sobě, jak se koncentrovat nebo meditovat.
Jógou cílíme na naše zdraví (fyzické, psychické i duševní), poznáváme sami sebe a své chování. Ashtanga nám dává vše potřebné k našemu životu a je jen na nás, jak s jejím bohatstvím naložíme.

Úplně primárně mi ale otevřela oči. Celý život jsem tu byla neustále pro někoho, za něčím jsem se honila a honila jsem se i pro to, abych někoho nezklamala nebo, aby o mě někdo nemluvil špatně.
Po letech práce na sobě začínám poznávat, kdo jsem a co je ve mně uvnitř. Nikdo mě nezná líp, než já sama. A za to jsem józe vděčná! Přivedla mě k sobě samé, k mé rovnováze a poznání sebe sama.


Cítím obrovskou vděčnost a děkuji, že si mě jako magnet přitáhla, odstartovala v mém životě kaskádu změn a já díky ní chápu, co je to v životě rovnováha, jak být sama se sebou spokojený, jak být ve svém vnitřní klidu a napojení.

VÍCE ČLÁNKŮ

Workshop Sādhanā

Sadhána je cestou duchovní praxe, cestou osobního rozvoje směrem k seberealizaci. V kontextu jógy jde o osobní praxi každého z nás. Právě v dnešní době

Začtěte se »

Ashtanga retreat

Jógový pobyt 14.9. – 17.9. Plním si sen 🙂 Už od začátku, kdy jsem se začala věnovat Ashtanga józe, jsem chtěla uspořádat jógový pobyt 🙂

Začtěte se »